HABERLER
Genc-i Âlâ’ya Cumhurbaşkanımız Erdoğan’dan Ödül
Orjinal Resim
17.11.2021 10:20:38

Başiskele’de geleceğin hazinesi çocuklara ve gençlere büyük değer veren Başiskele Belediye Başkanı M. Yasin Özlü tarafından hayata geçirilen “Genc-i Âlâ Projesi” Yerel Yönetimler Gençlik Yarışması’nda ödüle layık bulundu.

Başkan M. Yasin Özlü, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden tüm Başiskeleli gençler adına ödülünü aldı.   

YÜZLERCE PROJENİN YARIŞTIĞI GENÇLİK YARIŞMASI

AK Parti Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkanlığı tarafından Türkiye genelinde il ve ilçe belediyelerinin başvurduğu yüzlerce projenin yarıştığı gençlik yarışmasında ödül kazanan “Genc-i Âlâ” projesi Başkent Millet Bahçesi’nde düzenlenen gençlik festivali "Tam Bana Göre Festival" de görücüye çıkıyor.

BAŞKAN ÖZLÜ GENÇLİK YILINI ÖDÜL İLE TAÇLANDIRDI

Başiskele Belediyesi’nin Kocaeli’de büyük yankı uyandıran tam gençlere göre hazırlanan Genci- Âlâ Gençlik Modeli Projesi yüzlerce proje ile yarıştı. Başiskele’de 2021 yılını “Gençlik Yılı” olarak ilan eden Başkan M. Yasin Özlü önderliğinde Başiskele Belediyesi tarafından Haziran 2021’de lansmanı yapılan Genc-i Âlâ birçok projeyi geride bırakarak ödül almaya hak kazandı.

BAŞKAN ÖZLÜ: “GELECEK GENÇLERİN ELLERİNDE YÜKSELECEK”

Başiskele Belediye Başkanı M. Yasin Özlü ödül tören sonrası yaptığı açıklamada, “Gençlik çalışmalarının içinden gelmiş ve genç bir belediye başkanı olarak belediyecilik olarak yaptığımız her hizmeti gencimize, çocuklarımıza, geleceğimize nüfusunun büyük çoğunluğunu oluşturan bu gençlere entegre etmezsek tam anlamıyla amacımıza ulaşamayız. Başiskele gelecek vaat eden genç bir ilçe iken bu kentin gençleri her şeyin en iyisini, en güzelini hak ediyor. Gençlik neredeyse belediye hizmeti orada olmalı. Yaptığımız her icraat, her hizmet bir şekilde gençlerimize dokunmalı. Bu sebeple pandemi koşullarına rağmen ilan etmiş olduğumuz ‘2021 Gençlik Yılı’ çerçevesinde gençlerimizle teması hiçbir zaman kesmedik. Tedbirlerin en yüksek safhada olduğu, tam kapanma günlerinde bile sosyal medyadan canlı yayınlarımız ile gençlerimizle buluştuk, onları dinledik, birlikte birçok icraatı planladık, hayata geçirdik. Çünkü çok iyi biliyoruz ki gelecek gençlerin ellerinde yükselecek. Biz gençlerimizin akıl hocası değil,  yardımcısıyız. Biz gençlerimizin yol göstericisi değil, yol arkadaşıyız. Biz gençlerimizin yoluna ışık tutan değil, onların ışığıyla geleceğimize yol yapanlarız.” diye konuştu.

GENC-İ ÂLÂ GENÇLİK MODELİNDE NELER VAR?

BAŞİSKELE KARİYER VE İSTİHDAM MERKEZİ (BAŞKİM)

Başiskele’de var olan iş imkânını tüm gençlerimizin vasıflarıyla eşleştiriyor, birçok eve ekmek götürmeye vesile iş kapılarını aralamaya devam ediyoruz.

BAŞİSKELE GENÇLİK MERKEZİ

Gençlik ve Spor Bakanlığımız ile yaptığımız görüşmeler sonucunda yeni nesil bir gençlik merkezini ilçemize kazandırıyoruz. Bu merkezimizde greenbox stüdyolarından sanat atölyelerine, spor merkezlerinden toplantı salonlarına kadar kentin tamamına hizmet edecek, birçok gençlik organizasyonuna ev sahipliği yapacak kompleks bir yapı niteliğinde. Yeşilyurt Mahallesi’nde inşaat çalışmaları devam eden merkez, gelecek yıl ortalarında tamamlanarak hizmete alınacak.

GENÇHANE

Gençlik merkezlerini mahallelerde gençlerimizin ayağına kadar getiriyoruz. Başiskele lokasyon olarak dağınık bir yerleşime sahip. Her bölgedeki gençlerimiz bizler için çok kıymetli. Bu kapsamda Altınkent’teki Gençhanemiz hizmette. İkincisi de yolda. Çalışmalarımızı sürdürüyoruz. En kısa zamanda da sizlere duyuracağımıza inanıyorum.

GENÇBÜS

Gençlik nerede biz oradayız! Gençlik Merkezlerimiz ve Gençhanelerimize erişemeyecek olan gençlerimiz için Mobil Hizmet Aracımız GENÇBÜS kilometrelerce yol kat ediyor. Gençlerimizin ayağına hizmet götürüyoruz.

MÜZİK OKULLARI

Gençlik merkezlerimiz, gençhanelerimiz ve gençbüslerimiz gibi merkezlerimizde müzik okulları gerçekleştireceğiz. 4 yaşından 29 yaşına kadar sesten piyano, bağlama, gitara kadar birçok dalda müzik eğitimlerimiz devam ediyor.

DİL OKULLARI

Bugünün olmazsa olmazı, kariyer ve mesleki gelişimde büyük öneme sahip yabancı dil eğitimi için dil okullarımızı planlıyoruz. İnglizce’den Arapça’ya kadar birçok dilde eğitimlerimizi planlıyor Eylül ayı gibi hizmete açmayı planlıyoruz.

ÇOCUK ÜNİVERSİTESİ 2. ETABI

Kocaeli Üniversitesi ile işbirliği içinde yürüttüğümüz Başiskele Çocuk Üniversitemizin kapasitesini arttırarak 2. etabını açtık. Üniversitemizin zeka testleri ile ve komşu şehirlerden dahi öğrencilerimizin de yer aldığı okulumuz, geleceğin dâhilerini yetiştirmeye şimdiden âlâ bir gençliğe hizmet etmeye devam ediyor.

ÇOCUK AKADEMİSİ

Başiskele’de yaşayan çocuklarımızın robotik ve kodlamadan ebru sanatına, dramadan temel yaşam becerilerine, akıl oyunlarından bilimsel çalışmalara kadar birçok branşta eğitim aldığı, eğlenerek öğrendiği bir eğitim merkezi.

YAZ AKADEMİSİ

Pandemi ve kapanmalar dolayısıyla hizmet veremediğimiz çocuk akademisi hizmetlerini yaz boyunca sürdüreceğiz. Hatta şu anda genciala.basiskele.bel.tr web sitemize girerek online başvuru da yapılabilmekte.

KİTAPHANE

Gençlerimizin yine bizlerden istediği bir kütüphane ihtiyacı hasıl oldu. Barbaros Mahallesinde inşaatı devam eden gençlerimize hitap eden önünde bir kafeterya da barındıran son derece şık mimarisi ile kentimize büyük güzellik katacağına inandığım kütüphanemiz tamamlanıyor.

ÇOCUK KÜTÜPHANESİ

Çocuklarımızın kitapla büyümesi ve kitap okuma alışkanlığı kazandırarak kitap sevgilerini arttırabilmek için ilçemizin ilk çocuk kütüphanesini yaptık ve hizmete açtık. Serdar Mahallesi’nde yer alan Fatih Sultan Mehmet Parkımız’daki belediyemize ait bir binamızı çocuklarımıza özel bir kütüphaneye dönüştürdük. Çocuklarımız burada hem kitap okuyor, hem de çeşitli atölye çalışmaları ve etkinliklerle güzel şeyler yaparak eğleniyorlar.

SPOR SALONLARI

“Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.” düsturuyla gençlerimizin aktif olarak kullandıkları spor salonlarımızı hepiniz biliyorsunuz. 12 spor salonumuz da 1 Haziran itibariyle Koronavirüs tedbirleri çerçevesinde yine gençlerimizin ve kendini genç hissedenlerin hizmetinde.

SPOR OKULLARI

Yine gençlerimizin hem anketlerde hem de her fırsatta bire bir bizlerden talep ettiği gibi yaz spor okullarımızı da başlattık. Online başvuru için genciala.basiskele.bel.tr adlı web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

BAŞİSKELE BELEDİYESPOR

Spor okullarımızda keşfettiğimiz gençlerimizi de dahil edeceğimiz Başiskele Belediyespor kulübümüzde birçok gencimiz amatör veya profesyonel sporcu imkanı bulacak. Başiskele Belediyespor’da birçok spor branşına yer vereceğiz ve gençlerimize sportif aktivite kadar sportif başarı imkânı da sunacağız.

AMATÖR SPOR KULÜPLERİNE DESTEK

Yakın zamanda gerçekleştirdiğimiz Amatör spor kulüplerine malzeme desteği gibi tüm kulüplerimizin her zaman destekçisi olmaya da devam ediyoruz.

TEPECİK KAMP MERKEZİ

Doğayla iç içe bir ortamda sadece gençlerin kullanabileceği alanda gençlerimiz spor ve eğitim kampına giriyor. Tepecik Mahallemiz’deki Tepecik Kamp Merkezimiz kamp organizasyonlarına ev sahipliği yapmaya başladı.

SAHİL KAMP MERKEZİ

Başiskele Sahili’nde hayata geçireceğimiz bir diğer kamp merkezimiz de güzel deniz manzarası ve havasıyla tüm gençlerimize kamp deneyimini yaşatıyor olacak.

ÇOCUK TRAFİK EĞİTİM PARKI

Geleceğin trafik kahramanlarını da unutmuyoruz. Barbaros Mahallesi’nde bulunan Çocuk Trafik Eğitim Parkımız’da geleceğimizin teminatı çocuklarımızı daha erken yaşta trafik eğitimine sokuyor. Onlara trafik kurallarını yaşayarak öğretme imkanı sunuyoruz. Çocuklarımız bu parkta hem eğleniyor hem de en zor kuralları bile kolaylıkla öğrenebiliyor. 

AİLE YAŞAM MERKEZİ VE EVLİLİK OKULU

Seçim öncesi yaptığımız ankette edindiğimiz bir gurur verici veri de Başiskele’nin gençlerinin Türkiye gençlerinin üstünde aile yapısına ve birliğine önem veriyor olmasıydı. Bizler bunu destekleyecek şekilde hepinizin hali hazırda bildiği diyetisyen ve psikolog desteklerinin de yer aldığı Aile Danışma ve Yaşam Merkezimiz ile Evlilik Okulumuz gençlerimize hizmet vermeye hazırlanıyor.

DİJİTAL GENÇLİK HAMLESİ

Şimdiki nesil, dijitalin nesli. Özellikle Koronavirüs salgını süreci de gösterdi ki dijital ağı olmayan her alan çöküşe uğradı. Gençlik zaten bu ağı en iyi şekilde kullanıyor. Bu sebeple Başiskeleli gençlerimize hitap eden “Genc-i Âlâ” web sitesini kurduk.  https://genciala.basiskele.bel.tr/ web sayfamız sayesinde gençlerimiz tüm hizmetlerimize rahatlıkla erişebiliyor. Gençlerimiz belediyemizin etkinliklerine online olarak bu sitemizden kolaylıkla başvuru ve kayıt oluşturabiliyor. İstedikleri zaman “Yasin Abi’ne Mesaj” kısmından Başkan Özlü ile iletişime geçebiliyor.

l Fotoğraflar
 
BaskanOzlu_Odulle1_17112021102032-5_1024_768.jpeg Orjinal Resim
OdulToreni_17112021102032-7_1024_768.jpeg Orjinal Resim
Site Yönetimi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü
K7 Yazılım