HABERLER
Başkan Özlü TV 41 Canlı Yayın Konuğu Oldu
Orjinal Resim
24.06.2020 12:27:03

Kocaeli’nin en genç belediye başkanı ünvanına sahip Başiskele Belediye Başkanı M. Yasin Özlü, dün akşam TV 41’in canlı yayın konuğu oldu. 

Fazile Özkurt’un sunduğu Dipnot programına katılan Başkan M. Yasin Özlü, Başiskele’de yapılan ve yapılacak olan hizmetleri anlattı. Belediye Başkanlığı görevindeki bir yılını değerlendiren Başkan M. Yasin Özlü, Fazile Özkurt’un ve vatandaşların sosyal medya üzerinden gelen sorularını içtenlikle cevaplandırdı.    

BAŞKAN ÖZLÜ:  HER ZORLUKLA BERABER BİR KOLAYLIK VARDIR

Başkan Özlü, öncelikle tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip Koronavirüs Salgını nedeniyle Başiskele’de alınan tedbirler ve uygulamalar hakkındaki sorulara cevap verdi.

Her zorlukla beraber bir kolaylık olduğunu ifade eden Başkan Özlü, “Salgın süresinde biz açıkçası ilçemizde çok zorlanmadık. Halkımız alınan tedbirlere çok uyum sağladılar. Biz de ilk vakanın ülkemizde ortaya çıkmasından itibaren dezenfekte çalışmalarına hemen başladık. Sokaklarımızı caddelerimizi yıkadık. Hatta bir çok önlemde önden gitmeye çalıştık. Mesela Vefa Sosyal Destek Grubu ile ilgili genelge yayınlanmadan önce belediyemiz bünyesinde Kriz Merkezi kurarak benzeri ekibi genç arkadaşlarımızdan oluşturarak 7 gün 24 saat halkımızın hizmetine sunduk. Vefa Sosyal Destek Grupları oluşunca ekibimizi entegre ettik. Özellikle 65 yaş ve üstü büyüklerimiz ile kronik hastalığı olan vatandaşlarımızın ihtiyaçlarının karşılanması konusunda büyük gayretler gösterdik. Çok güzel çalışmalara imza attık, güzel işler yaptık, güzel sonuçlar ve dönüşler aldık. Ekiplerimiz büyük bir özveriyle çalıştılar. İhtiyaç sahibi halkımıza 5600 koli yardımında bulunduk, belediyemiz bünyesinde maskeler ürettik. Belediye personelimizin maske ihtiyacını karşıladık, pazar yerlerinde halkımıza ücretsiz dağıttık. Bu sürecin bize büyük kazanımları olduğunu da söylemek isterim. İnsanı, doğayı, sevgiyi, saygıyı bu zorlu süreç bizlere yeniden hatırlatmış oldu.” diye konuştu.

“SAHADA OLUNCA İŞLER DAHA GÜZEL OLUYOR”

Halkla iç içe olmaktan büyük bir keyif aldığını vurgulayan Başkan Özlü, “İlçemize hizmet ederken genellikle sahada olmayı tercih ediyorum. Halkla iç içe olmak, sorunları yerinde dinleyip yerinde çözmek daha süratli ve kalıcı işlerin ortaya çıkmasına vesile oluyor. Enerjimiz çok fazla. Sahada olursak problemleri daha iyi anlayacağımızı, daha çok işi daha süratli çözebileceğimizi biliyoruz. Ben ne kadar çok gezersem hizmet kalitemiz o kadar çok artıyor, daha güzel işler ortaya çıkıyor.”      

“YENİ SLOGANIMIZ ‘GÜZEL İŞLER’İ HALKIMIZ BULDU”

Belediyenin yeni sloganının “Güzel İşler” olduğunu açıklayan Başkan Özlü, “Hizmetlerimizi yaparken, hizmetlerimizi yaptıktan sonra vatandaşlarımız, takdirlerini, “Güzel işler” yapıyorsunuz diye ifade ediyorlardı. Buradan ilham alarak bu cümleyi; “İşleyiş olarak Başiskele Belediyesi Güzel İşler” ve hizmet olarak “Başiskele Belediyesi Güzel İşler yapar” anlamları taşıyan bir slogana dönüştürdük. Sağlam, kalıcı, süratli, doğal, temiz, sağlıklı, gönülden işler… Güzel işler yapmayı yolumuz gibi sözümüz olarak da belirledik. Bu güzel işleri Başiskele’de yapmak zorundayız.” dedi.

Başiskele Belediyesi’nin “Güzel İşler” sloganı üzerinde ekibiyle 3-4 ay çalıştıklarını söyleyen Özlü, “Bu yeni sloganımızı önce biz kabullendik. Daha sonra geçen hafta yaptığımız 1. Yıl Değerlendirme Toplantı’mızda kamuoyuna duyurduk. İnanılmaz olumlu tepkiler alıyoruz. Kolay, anlaşılabilir, yerli bir kavram. İnsanımızın kendi dilinden bize geçen bir söz. İnşallah altını doldurabiliriz.” diyerek ilçede yapılan güzel işler hakkında kısaca bilgiler verdi.

“BAŞİSKELE MERKEZ İLÇE OLMA YOLUNDA İLERLİYOR”

“Başiskele 11 yıllık genç bir ilçe. Genç bir ilçe olmamıza rağmen binlerce yıllık tarihi olan bir ilçe. Astakoz medeniyetiyle başlayan İzmit’ten daha eski bir tarihi var Başiskele’mizin. Bu yüzden ilçemiz tarihi dokusuyla, doğal güzellikleriyle Kocaeli’nin yeni cazibe noktası haline gelmeye başladı. Ticaret ve yerleşim anlamında da Başiskele’ye kayma söz konusu olduğundan ilçemiz merkez ilçe olma yolunda ilerliyor. Biz de belediye olarak hizmet kalitemizi arttırıyor, geleceğe yönelik kalıcı, sağlam işler çıkarmaya gayret gösteriyoruz. İlçemizin doğal güzelliklerini koruyarak geleceğe yönelik güzel çalışmalar yapacağız. Yüzde 30’dan fazla imar vermeyeceğiz. Ben görevde olduğum müddetçe Başiskele’de doğup büyüdüğüm için ilçemizin değerini ve kıymetini bildiğim için planlamalarımız dışında imara fazla açmayacağız kentimizi.” diye konuştu.

BAŞİSKELE’YE TİYATRO SALONU MÜJDESİ

“Bizim sözlerimiz arasında Başiskele’ye 600-700 kişilik, sahne derinliği tiyatroya uygun bir tiyatro ve çok amaçlı etkinlik salonu sözümüz var. Bu dönemde bunu yapacağız. İlçenin ana etkinlik yeri orası olacak. Konserleri, tiyatro oyunlarını, sahne performanslarını ve daha bir çok etkinliği burada gerçekleştireceğimiz çok amaçlı salonumuz için projemiz var. Hemşehrilerimizin rahatlıkla ulaşabileceği, ilçenin alt kotlarında güzel bir konumda iki alternatif yer belirledik. İnşallah en kısa zamanda çalışmalara başlayacağız.”

TIR PARKI ÇALIŞMALARI

“Seçim beyannamemizde de söz verdiğimiz gibi sanayi kuruluşlarının bulunduğu lokasyonlarda TIR Parkı yapıyoruz. İlçemizde Vezirçiftliği ve Sepetlipınar Mahallelerimizde sanayi kuruluşlarımız çok fazla. Vezirçiftliği’ndeki TIR Parkı projemizdeki çalışmalarda sona yaklaştık. Sepetlipınar Mahallesi’nde ise çalışmalara önümüzdeki yıl başlayacağız. Vatandaşlarımızdan gelen yoğun talepler sonucunda, aslında özel kuruluşların oradaki sanayicilerin yapması gerektiği TIR Parkı’nı biz belediye olarak kendi imkanlarımızla yaparak sosyal alanlarıyla güzel bir park yeri yapıyoruz. Böylece hem vatandaşlarımızın problemlerine çözüm bulmuş olacağız hem de belediyemize gelir sağlayacağız.”

“TARİH YOLU PROJEMİZ İLE TURİZM POTANSİYELİMİZİ ARTTIRACAĞIZ”

“Başiskele tarihi çok eski bir ilçemiz. Bizim Tarih Yolu diye bir projemiz var. Bu turizme yönelik doğa ve tarihi gezi projesi. Bu projemizde misafirlerimiz rehberler eşliğinde Başiskele Sahili’nden başlayarak Damlar Mahallesi’ndeki Ermeniler’in katliamı sonucunda şehit düşen atalarımızın bulunduğu şehitliği, sonra Bahçecik’teki dönemin Amerikan Koleji’ni, Sertvetiye’deki Osmanlı döneminden kalma Taş Camii’yi, Servetiye tepelerindeki siperleri, ardından 3 kilometrelik yürüyüş parkurlarını kullanarak Yuvacık Barajı havzasına inerek yine Osmanlı döneminden kalan Tarihi Taş Köprü’yü ziyaret edecekler. Bu projemizle turistler, tarihi bir gezinin yanı sıra, aynı zamanda doğa ile iç içe trekking yapma imkanı bulabilecekler.”

YÜRÜYÜŞ PARKURLARI İÇİN MOBİL UYGULAMASI

Başiskele’de doğa sporlarını daha fazla yaygınlaştırmayı ve ilçedeki yürüyüş parkurlarını daha kolay ulaşılabilir kılmak için çalışmalar yaptıklarını söyleyen Belediye Başkanı M. Yasin Özlü, “Kocaeli Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte Turizm Master Planı çerçevesinde Başiskele2deki doğa yürüyüş parkurlarını tekrar belirliyoruz ve bunları mobil uygulamalarla daha kolay ulaşılabilir hale getiriyoruz. Bunların tanıtımı yapıldıkça ilçemizin turizmine, ekonomisine katkı sağlayacak. Biz bunlara öncülük yapıyoruz. Bunlar gerçekleştikçe ilçemizde tesisleşmeler, turizm yatırımları artacak.” dedi.

Başkan M. Yasin Özlü, canlı yayın programında Organik Köy Pazarı, Başiskele Kadın El Emeği Mağazası (BAŞKEM), Sıfır Atık Parkı gibi daha birçok hizmetler hakkında bilgiler verdi.

Program sonunda Başkan Özlü, Başiskele’de yapılan ve yapılacak olan hizmetlerin kamuoyuna duyrulmasına vesile olan TV 41 ailesine teşekkür etti.  

l Fotoğraflar
 
BaskanOzluTV41_2_24062020123201-3_1024_768.jpeg Orjinal Resim
Site Yönetimi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü
K7 Yazılım